Fundacja


O fundacji
Beata Wardak
Leszek Świdziński
Wywiad
   

Leszek Świdziński

Absolwent Warszawskiej Akademii Muzycznej im.F.Chopina w klasie Kazimierza Pustelaka, doskonalił swoje umiejętności m. in. na Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich w salsburskim "Mozarteum".

Obecnie należy do najbardziej wszechstronnych i cenionych polskich tenorów. Jego bieżący repertuar cieszy się różnorodnością partii operowych, oratoryjnych, operetkowych, pieśniarskich, począwszy od koloraturowych kreacji-buffa, Rossiniego do spintowych , dramatycznych ról Verdiego i Pucciniego. Jest znakomitym księciem w "Kopciuszku" Rossiniego jak również wiarygodnym i wzruszającym Manrikiem w "Trubadurze " Verdiego.

Zadebiutował w 1989 roku na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej w roli Ferranda w "Cosi fan tutte" W. A. Mozarta, gdzie można go usłyszeć w głównych tenorowych partiach repertuaru tej opery.

Od 1991 roku jest solistą Teatru Wielkiego w Warszawie. Jego największe kreacje na tej scenie to Edgar w "Łucji z Lammermooru", Alfredo w "Traviacie", w "Strasznym dworze" S. Moniuszki, Rudolf w "Cyganerii", Don Ottavio w "Don Giovannim" czy Daniło w "Wesołej wdówce" Lehara.

Jest tenorem, który na stałe współpracuje z większością polskich teatrów operowych i operetkowych. Rokrocznie koncertuje na wielu scenach świata : Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Portugalii, Irlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Danii, Kanady, Japonii, Libanu i Izraela.

Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Jest honorowym uczestnikiem licznych festiwali w kraju i za granicą. W sezonie 2004-2005 powiększył swą działalność o repertuar piosenkarski i filmowy ( udział w serialu "Na dobre i na złe").

Wywiad z Leszkiem Świdzińskim

Dyplom Honorowego Inżyniera 
PROJEKT STRONY WWW: 84.PL